Hayır Diyebilme Sanatı

Hayır Diyebilme Sanatı

İnsanlar sizden ne zaman bir şey isterse, ricada bulunsa her zaman evet diyenlerden misiniz?

Kendinizi düşünün her istenilene evet diyorsunuz, karşınızdakini kırmamak için çaba sarf ediyorsunuz peki ya sonra?

İnsanlar artık bu duruma o kadar alışırmıştır ki, kişinin hayır deme lüksü kalmamış olur. Arkadaş gruplarında bile bu durumun esprisi yapılmaya başlar. Herkes “ o kişinin” evet diyeceğini bildiği için ilk gidilen kişi her zaman o olur. Ancak bu kişinin çabaları takdir edilmediği gibi başka insanlar için çaba göstermekten kişinin kendine ayıracak vakti kalmaz olur. Her zaman en zor, en keskin kelimenin hayır demek olduğunu biliyoruz. Peki neden hayır diyebilmek bu kadar zor?

En basit sebeplerinden biri karşımızdaki kişiye saygı duyuyor ve onları üzmek istemiyor olmamızdır. Bu durumda elbet bir sorun yoktur ancak her şeyde olduğu gibi bu konuda da sınırlar çok önemlidir. Karşımızdaki kişiye gösterdiğimiz hoşgörü ve vakti kendimizden çalıyor ve kendimizi yok sayar duruma dönüşüyorsak burada farketmeden kendimize zarar vermeye başlıyor oluruz. Bu tutum sağlığımızı oldukça etkiler, yoğun stres ve kaygı yaşar hale geliriz.

Bazen karşımızdaki kişiye hayır diyemememizin sebeplerinden biri kaba olmamak, uyum içerisinde olmak, bencil görünmek istememek, çatışmaya girmemek gibi içsel savunma mekanizmalarımız da olabilir. Ancak eğer başkaları için kendi önceliklerimizi unutuyorsak bu durumu gözden geçirmekte fayda vardır.

Her zaman tavrımız, nasıl iletişime geçtiğimiz ve üslubumuz çok önemlidir. Hayır sözcüğünü nasıl kullandığımız, ne tarzda konuştuğumuz yani söyleme şeklimiz fark yaratacaktır.

Karşımızdaki kişiye empati kurduğumuz zaman kötü hissetmeyeceğimiz, suçluluk duymayacağımız şekilde iletişime geçersek hem siz hem de karşı taraf için olumlu iletişim gerçekleşecektir. Kendi yaşantılarımızda hayır diyebilmek dümeni ele alabilmek için oldukça önemlidir. Kişiler yanlış anlaşılma korkusuna kapınılmamalıdır.

Unutmayın ki hayır demek karşınızdaki kişiyi reddetmek değildir. “ Hayır” diyebildiğiniz zaman ve sınırlarınızın yönetimini elinize aldığınız zaman kendi yaşantınızı özgürce yaşarsınız.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)