Çocuklarda Sorumluluk Duygusunun Önemi

Çocuklarda Sorumluluk Duygusunun Önemi

Sorumluluk kişileri başarıya götürme için kazanılması gereken bir gereksinimdir. Aynı zamanda bireylerde özgüven gelişimi ve baş etme mekanizmalarını da pekiştirmektedir sorumluluk duygusu. Sorumluluk ve özgüven kavramları iç içe olan durumlardır. Sorumluluklarını farkına varmamış bir çocuğun özgüvenli olma ihtimalide düşüş gösterecektir. Sorumluluk duygusu oluşturmak için dikkat edilmesi gereken bir kaç basit husus vardır. Sorumluluk duygusunu öğrenmesi için çocuktaki değişime destek olmak ve becerileri öğretebilmek için öncelikle çocuklara bilgilendirme yapmak gerekir. Gerekli açıklamalar yapıldıktan sonra çocuk takip edilmeli ve neyi nasıl yaptığına bakılmalıdır. Alışkanlıkları düzenlemek ve sorumluluk bilinci kazanmak zaman alır. Bu nedenle çocuğu takip etmek ona bu durumun önemli olduğunu da göstermekte olur. Çocuk kendisine verilen görevleri yerine getirdiği zaman olumlu pekiştireçlerle ( ödül) desteklemek bu aşamada önemli olacaktır. Daha sonrasında geri bildirim veriyor olmanız çocuğun kazandığı davranışı sürdürmesi için yeterli olacaktır.

Anne ve Babalara Öneriler

Öncelikle anne babanın çocukları üzerinde rol model olmaları önemlidir. Çocuklar gördüğü ve gözlemledikleri şeyi uygularlar.

Çocuğun her sorunu çözülmemeli çocuğun kendi sorumluluklarını almasını beklemeli ve kendi başına sorunu çözebilmesi için olanak tanımalısınız.

Nasılsa yapmıyor diyerek çocuğunuzun görev ve sorumluluklarını siz yerine getirmemelisiniz.

Olumlu davranışlardan sonra çocuğu demoralize edecek ifadeler kaçınmalısınız. ( hayret nasıl yapabildin?)

En önemlisi seçimlerinin sonucunu yaşamalarına izin vermelisiniz ki çocuk hata yaptığında tekrar yapmamayı öğrensin, ya da olumlu sonuçlandığında olumlu pekiçtireçlerle motive edilebilsin. Çocuklar “yaşayarak- yaparak” öğrenirler. Bu nedenle sorumluluk duygusunun gelişmesinde en etkili yöntemlerden biri çocuğun davranışının sonucunu yaşamasına fırsat vermektir. Tabii bunu yaparken çocukların yaşları göz önünde bulundurularak hareket edilmeli ve buna yönelik sorumluluklar verilmelidir.

Tutarlı davranışlar sergilemek bu süreçte önemlidir. Anne ve babanın dli aynı olmalıdır. Bu bir nevi ekip işi olarak düşünülebilir. Bununla birlikte kurallar da aynı şekilde işlemelidir. Anne ve baba ortak kurallar koyarak güvenli sınırlar çizmelisiniz.

error

Enjoy this blog? Please spread the word :)